Akademi’nin başkanlık görevini yürüten Ziraat Fakültesi Öğrencisi Hakan Ünveren, Türkiye’de son zamanlarda buna benzer oluşumların sayısı oldukça arttığını fakat bu oluşumların hepsi ticari amaçla yapıldığını söyleyerek, “Türkiye’de ilk defa Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi Liderlik Akademisi büyük bir çoğunluğu öğrencilerin başlattığı ve tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen, lider yetiştirmeyi amaçlayan bir öğrenci hareketidir.” dedi.
Dönemlik olarak, ayda iki defa olmak üzere toplam 8 dersten oluşan eğitimler vereceklerini aktaran Ünveren, “Her derste bir liderlik çeşidi, alanında uzman kişilerce derinlemesine işlenerek akademi öğrencilerinin bu alanda yetiştirilmesi sağlanacak. Şubat ayında başlayan eğitimler, Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek.  Eğitimin sonunda derslere %80 oranında devam etmiş öğrencilere sertifika verilecek.” diye konuştu.
Alanında uzman akademisyenler, iş adamları, üst düzey kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve liderlik vasfı yüksek olan kişiler tarafından verilen eğitimlerde; Bireysel Liderlik, Siyasal Liderlik, İktisadi ve Finansal Liderlik, İş Dünyasında Liderlik, Global ve Diplomatik Liderlik, Hukuksal ve Kamusal Liderlik, Sosyal Liderlik, Stratejik, Karizmatik ve Vizyoner Liderlik konu başlıklarında eğitimler veriliyor.
İlk dersi Şubat ayında Doç. Dr. Ertan BECEREN tarafından verilen Akademinin ikinci dersi ise, 16 Mart 2012 Cuma günü Yetenek Yönetimi Uzmanı Güniz Bahar MOULAND tarafından verildi.  Bahar MOULAND’ın kendi deneyimleri sonucu geliştirdiği bireysel liderlik formülünü ve formülü oluşturan 3 yetkinlik özelliğini katılımcılar ile paylaştığı derste;  bireysel liderlik ne demektir,  hayatımızın her alanında liderlik vasıflarını göstermek ne demektir, kendimizi yönetmenin anlamı ve önemi nedir, yetişkin hayatımızda karşılaşacağımız insan tipleri nelerdir, bu insanları bireysel liderlik formülünü oluşturan yetkinlikleri kullanarak nasıl yönetebiliriz, doğduğumuz andan itibaren yaşadığımız süreçte hangi duygusal evrelerden geçeriz, bu evreler kendini nasıl değişik olaylar karşısında tekrar eder,  iş hayatında bizi bekleyen duygusal tuzaklar nelerdir? konu başlıkları işlendi.
Son derece eğlenceli ve verimli geçen derse öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Derse katılan öğrenciler, eğitimden çok memnun olduklarını ve bir sonraki dersi sabırsızlıkla beklediklerini söylediler.
kaynak: www.antalyasonhaber.com